Ви тут: Район / Населені пункти району / селище Брошнів - Осада
Українська
English
понеділок, 22.10.2018

Брошнів - Осада — селище міського типу. В селищі проживає 5800 чоловік . 

По­чаток заснування припадає на 70-ті роки XVI ст. коли землі між річка­ми Сівкою на півночі і Чечвою на півдні були передані польським коро­лем Сигізмундом Августом двом братам — шляхтичам Брошнівським. В той час тут було невеличке поселення, яке одержало назву від пріз­вища власників.

У 80-х роках XIX ст. в село Брошнів прибули австрій­ські капіталісти І. Шраєра та Г. Інтера, які скупили у селян сіножаті для будівництва деревообробного заводу. Разом з ними приїхали робітники, будівельники, адміністрація і спеціа­лісти — переважно німці, мадяри і поляки, так звані осадники.

В 1888 році деревообробний завод почав працювати. Мав 10 пилорам, токарний і слюсарний цехи. Поряд було побудовано декіль­ка бараків для адміністрації та робітників-будівельників.

А вже через 2-3 роки виникло селище, яке стало називатись Брошнів-Осада, де до основної назви додалося слово Осада — від назви людей-осадників, що тут поселились.

У 1909 році граф Потоцький скупив землі у брошнівських селян під будівництво іншого заводу. Ці землі було продано капіталісту І. П. Глезінгеру,  який в 1911 році побудував велике деревообробне під­приємство (воно знаходилось на території колишнього лісокомбінату «Осмолода»). Продукція цього підприємства була доброї якості, корис­тувалась великим попитом і продавалась за кордоном. На заводі тру­дились 1000 робітників. Робочий день тривав 12 годин, а середній за­робіток становив не більше 4 крон.

В цей час населення селища становило 1624 чоловік. Половина з них — чужоземці.

В 1939 році фірму «Глезінгер» було переіменовано на завод імені 17 вересня, а потім лісокомбінат «Осмолода

Ще одним крупним підприємством Брошнева - Осади був Брошнів­ський лісокомбінат.

На нинішній день у селищі працюють такі підприємства — TOB «Кроно-Україна», TOB УРСП «Памібро» (Цимбалістий Р. 3.), ЗАТ «Поліком» (Курганський В. О), державне підприємство «Брошнівське лі­сове господарство» (Коляджин І. Ф.), державне підприємство «Осмолодське лісове господарство» (Фрик О. Б.), TOB СП «Лісова компа­нія «Осмолода» (Юрковський В.В.), TOB «ЦБМ «Осмолода» (Сини­ця Ю. Б.), ПП «Таля», ДП «Пружинник» ВАТ «Лісдеревмаш», ДП «Лісмаш» ВАТ «Лісдеревмаш», TOB «Фабрика меблів «Згода» (Шикеринець І. М.), TOB «ГалГанц» (Кривогубець В. О.), ЗАТ СП «Карпатиліс» (Галай І. А.), ПП «Ельдорадо» (Степаненко В. О.), ПП «Метал» (Ткачук і.).

В 1917 році відкрито школу,  тоді вона була однокласною і рахувалась філіалом Креховицької восьмирічної школи. В ній працював один учитель і навчалося 80 дітей. 

В селищі на даний час є : міська лікарня, поліклініка, аптека, загаль­ноосвітня школа І-ІІІ ст, ПЛПЛ (професійний лісопромисловий ліцей), банк.

Зараз селище Брошнів - Осада будується, оновлюється, цвіте. А жителі його просто називають «Брошнів», а слово «осада», яке при­везли з собою іноземці, так і не прижилося. Хоч офіційно має назву Брошнів - Осада.